Naše úspěchy

  • Jsme jediným nevládním centrem v Česku, které se pro-kremelskou dezinformační kampaní systematicky zabývá.
  • Systematicky briefujeme vrcholné české politiky o hrozbách pro-kremelské dezinformační kampaně. Naše podklady pravidelně čte například ministr vnitra Milan Chovanec, nebo eurokomisařka Věra Jourová.
  • Česká republika zřídí na ministerstvu vnitra specializované Centrum terorismu a hybridních hrozeb. Jeho zřízení bylo jedním z našich doporučení v rámci Auditu národní bezpečnosti, ve kterém působíme jako oficiální konzultanti kapitoly Působení cizí moci na území ČR.
  • Na žádost německé federální akademie ozbrojených sil jsme pro německou státní správu připravili doporučení v oblasti boje proti pro-kremelské dezinformační kampani vycházející z lednového případu Lisa.
  • Působíme jako hlavní nevládní partner Ministerstva vnitra ČR a českých bezpečnostních složek v tématu pro-kremelské dezinformační kampaně. Podílíme se na Auditu národní bezpečnosti.
  • Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu za první tři měsíce roku 2016 o stavu české extremistické scény. Poprvé se pečlivě věnuje propojení krajně pravicových subjektů s pro-kremelskými tendencemi. Za zásadní považujeme přesný popis fungování konspiračních pro-kremelských webů z pohledu bezpečnostního aparátu českého státu: “Řada těchto alternativních sdělovacích prostředků se účelově uchylovala k prokazatelným dezinformacím a konspiračním teoriím. Alternativní média se vyznačovala neuváděním zdrojů informací. Při prokázání nepravdivosti některých tvrzení se obvykle ani nepokoušela o další vysvětlení. Obvykle pro ně bylo dostačující vypuštění zprávy na veřejnost.” Za tento popis jsme lobovali, jelikož považujeme za důležité, aby tyto praktiky byly státem popsány a sledovány.
  • Sehráli jsme důležitou roli v aféře “hnědá bunda”, kdy konkrétní konspirační weby vytvořily na jaře 2016 dojem, že stát řídil pro a protimigrační demonstrace v Praze. Původ této cíleně vytvořené dezinformace zmapoval a dohledal náš analytik Roman Máca. Tuto informaci následně využil ministr vnitra. Ministerstvo vnitra tento incident také zmiňuje jako ukázku taktiky těchto dezinformačních aktivit směřujících proti českému státu ve své čtvrtletní zprávě o stavu extremistické scény.
  • Náš program Kremlin Watch našel důležitou dezinformační linku na konspiračním webu Aeronet, kterou jsme následně dodali EEAS STRATCOM týmu. Pak jí citovala FRANCE 24.