Názory v souvislostech: Jak by mohl vypadat středoevropský plán pro vyřešení migrační krize?

. Téma: .

Názory v souvislostech

12. 2. 2016

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

 • Server POLITICO vydal komentář Radka Hokovského, který se týká postoje Středoevropanů k řešení migrační krize. Na základě dosavadních prohlášení Visegrádské čtyřky lze její relativně jasnou vizi evropského postupu shrnout do dvou principů: snížení počtu příchozích běženců a zvýšení pomoci v zemích sousedství EU. V textu nabízíme konkrétní prvky komplexního řešení migrační krize dlouhodobě udržitelnou a humánní cestou.
 • “Kdyby měly naše vztahy s USA na tomto ztroskotat, tak by nebyly moc dobré”, řekl v DVTV o výměně Čechů unesených v Libanonu bývalý velvyslanec v USA a předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář. “Ukázali jsme teroristům, že se únosy vyplácí.” Češi v zahraničí jsou podle něho v nebezpečí.
 • V rozhovoru pro Svobodné fórum Petr Kolář mimo jiné popsal  cíle a činnost Iniciativy pro evropské hodnoty. Řekl:  „Pokoušíme se překlopit poměr odpovědnosti a ignorance efektem sněhové koule, chceme mladé lidi přesvědčit o tom, že mají být aktivní a přestat čekat, že to někdo udělá za ně.“
 • David Kořínek, spolupracovník našeho Analytického týmu, v komentáři na serveru Česká pozice zdůvodňuje,  proč Evropa stále potřebuje protiruské sankce. Mimo jiné na datech vyvrací častý argument jejich odpůrců, že sankce zásadně ohrožují ekonomiku EU.

Naše publikace:

 • Vydali jsme nový odborný paper s názvem  „Kyberbezpečnost a veřejná politika“. Text Vladimíra Bizíka vysvětluje základní termíny, popisuje historii i aktuální trendy a dívá se na dopad situace v oblasti kyberbezpečnosti na veřejnou politiku.

Zveme Vás:

 • Má osobní svoboda hranice? Tuto otázku si na stejnojmenné debatě ve čtvrtek 18. února položí Jan Bubeník, headhunter a člen poradního výboru Iniciativy pro evropské hodnoty. Akci pořádá Skautský institut a Iniciativa pro evropské hodnoty.
 • Iniciativa pro evropské hodnoty 1. března pořádá Regionální debatu IEH na téma: “Abychom v Česku opět neztratili svobodu”. Diskutovat se bude hned o dvou tématech – o tom, proč nedůvěřujeme politickým stranám a jakého chceme prezidenta. Události se zúčastní například primátor Hradce Králové Zdeněk Fink, poslanec za TOP 09 Leoš Heger, ředitel agentury STEM Jan Hartl či komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Sledujeme:

 • Naši analytici čtou desítky studií. Průběžně zveřejňujeme jejich  pracovní zápisky.
 • Každý týden vydáváme  Migration Policy Watch, pravidelný brief skupiny Migration Policy Task Force. Ta se zabývá migrační a azylovou politikou na české a evropské úrovni a zprostředkovává expertní čtení krize evropského migračního a azylového systému.

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Jakou roli hrají státy západního Balkánu v uprchlické krizi?
 • Na co poukazují skutečná fakta týkající se rozvrstvení migrantů uvnitř EU?
 • Jak vypadá dohoda EU s Tureckem o uprchlících?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst  zde .

 

Na této stránce publikujeme newsletter Názory v souvislostech, který si můžete objednat do Vašich e-mailových schránek. Tento newsletter vychází každý týden a obsahuje shrnutí nejdůležitějších a nejzajímavějších aktivit think-tanku Evropské hodnoty za poslední týden. Typicky se jedná o odkazy na reportáže z akcí think-thinku, texty a publikace, odkazy na videa a na mediální vystoupení a další zajímavosti a informace.