Názory v souvislostech: Hrdinou prokremelského dezinformačního vlivu je prezident Zeman

. Téma: .

Názory v souvislostech 4.3.2016

Týdenní přehled činnosti a výstupů think-tank Evropské hodnoty ve všech oblastech.  Každý pátek ve Vašem mailu.

Kremlin Watch Forum:

 • V rámci fóra Kremlin Watch jsme v pondělí 29. února na půdě Poslanecké sněmovny uspořádali veřejnou debatu o boji proti kremelské dezinformační kampani, které EU v současnosti čelí. Reportáž z debaty a výroky našich hostů najdete v textech deníku Blesk a E15. O události napsal také server Euroskop.
 • Konferenci ve vysílání ČT24 okomentoval poslanec Ivan Gabal, jeden z řečníků na debatě. Ten své návrhy na boj proti kremelské propagandě představil také v rozhovoru pro DVTV. Tématem se zabýval společně s novinářem Ondřejem Kundrou rovněž v Českém rozhlasu.
 • Naše pozvání na konferenci přijal mimo jiné Jevhen Fedčenko, ukrajinský profesor žurnalistiky a spoluzakladatel projektu Stopfake, který se zabývá vyvracením falešných zpráv o dění na Ukrajině. Fungování kremelské dezinformační kampaně Jevhen Fedčenko okomentoval v pořadu Události, Komentáře. V rozhovoru proEcho24 popsal, kdo kampaň řídí, a jaké nejbizarnější falešné zprávy se jejím prostřednictvím šíří.
 • O akci udělala reportáž také RFERL. Aktivity programu Kremlin Watch vysvětlovalve vysílání Českého rozhlasu Barboře Tachecí náš Jakub Janda.

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

 • Radko Hokovský vystoupil také v pořadu Českého rozhlasu Evropa Plus, kde rozebíral největší současné výzvy pro EU. „Největší problém spočívá v tom, že se krize kombinují,” odpověděl na otázku, co je pro EU větším problémem – zda migrační krize nebo možnost odchodu Británie z Unie. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.
 • Jak může Česká republika vypadat v roce 2018, kdy se bude slavit sté výročí od založení Československa? Komentář pro Respekt napsal Jakub Janda.
 • Hlavní analytik Evropských hodnot Jan Kovář přijal pozvání do pořadu Horizont ČT24, kde rozebral, co může způsobit odchod Británie z EU.„Určité skupiny, politické strany, hnutí, by začaly používat Brexit jako politické téma v boji proti těm zavedenějším stranám,”uvedl jako jeden z důsledků Brexitu pro euroskeptické země na kontinentu.
 • V uplynulém týdnu se Jan Kovář v médiích vyjádřil také k tématu migrační krize. Jeho pohled najdete v článku na webu Českého rozhlasu a také v archivu vysílání Radiožurnálu. Ve Studiu Leonardo na ČRo Plus se pak Jan Kovář zabýval tím, jak těžké je v současnosti prosazovat evropské hodnoty.
 • Jakým zprávám a čemu je dnes možné skutečně věřit, když k vytvoření pochyb stačí pouze jedna dobře promyšlená manipulační kampaň? Touto otázkou se zabýval v pořadu @online České televize analytik našeho programu Kremlin Watch Roman Máca.
 • Důvěřujete víc policii nebo Timu Cookovi? Na to se ve stejnojmenném článku ptá Vladimír Bízik. Co o dramatickém sporu mezi FBI a společností Apple a jeho pravděpodobných důsledcích napsal, si můžete přečíst na našem blogu. Stejné téma náš nový analytik zabývající se kyberbezpečností komentoval i pro Správy RTVS.
 • “…Rusko je pro nás do budoucna obrovské nebezpečí. Není to tak, že by sem Putin naráz přijel s tanky. Skutečné nebezpečí je v tom, že se Unie začne drolit a rozpadat a my se ocitneme někde mezi Východem a Západem, kde jsme byli v historii už několikrát a nikdy se nám to nevyplatilo,”uvedl v rozhovoru s The Student Times ředitel Člověka v tísni a člen poradního výboru Iniciativy pro evropské hodnoty Šimon Pánek. Zbytek rozhovoru, kde se kromě uprchlické krize rozebírá také role Česka v rámci Evropy, najdete zde.

Naše publikace:

 • Co se v Evropské unii změní přijetím směrnice o jmenné evidenci cestujících? Tím se v komentáři pro Euractiv.cz zabývá naše analytička Sára Valachová. Text vychází z rozsáhlejšího odborného podkladu, který si můžete přečíst na našich webových stránkách.

Zveme Vás:

 • Jak kradou ruští špioni naše tajemství? Na tuto otázku odpoví debata o aktivitách ruských tajných služeb, spojená s křestem knihy Ondřeje Kundry „Putinovi agenti“, která se uskuteční v úterý 8. března v Knihovně Václava Havla. Hosty budou předseda dozorčí rady Iniciativy pro evropské hodnoty a bývalý velvyslanec v Moskvě a Washingtonu Petr Kolář, bývalý premiér Jan Fischer a redaktor časopisu Respekt Ondřej Kundra.
 • V úterý 22. března Vás zveme na debatu s názvem „Evropské hodnoty“, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost. Co tyto hodnoty doopravdy jsou? Také o tom budou debatovat předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, politolog Jiří Pehe, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a socioložka Jiřina Šiklová.

Sledujeme:

 • Naši analytici čtou desítky studií. Průběžně zveřejňujeme jejich pracovní zápisky.
 • Pravidelně vydáváme Migration Policy Watch, brief skupiny Migration Policy Task Force, která se zabývá migrační a azylovou politikou na české a evropské úrovni.

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Jaký vliv má EU na Turecko?
 • Bude mít Cameronova unijní červená karta vůbec nějaký dopad?
 • Jak se Unie dívá na trh Spojeného království?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.

Vážení čtenáři,v minulých dnech uplynul přesně rok od vraždy ruského liberálního politika Borise Němcova, bojovníka za demokracii v Rusku a kritika prezidenta Vladimíra Putina. K tomuto výroční vznikla petice bojující za přejmenování náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. Petici můžete podpořit zde.

Pro komentáře médiím jsou k dispozici naši analytici.