Časopis Šifra

sifra

WWW: Šifra

Sociální sítě: Facebook

Počet vydaných textů za duben 2016: 24

Vznik: Doména byla zaregistrovaná v květnu 2014.

Poslání: Časopis Šifra dle svého webu nabízí témata, která se týkají především rozvoje osobnosti. Doslova se zde píše: „Tištěný měsíčník Šifra je jiný. Nikomu nic netlačí, ale snaží se inteligentní, nenásilnou formou a s vtipem a nadhledem psát o tom, co zajímá stále víc lidí: tedy například jak být sám sebou, jak se nebát toho, co si o nás budou myslet ostatní, jak najít odvahu změnit to, co se nám v životě nelíbí, jak vystoupit z omezujících programů a jak se dívat s otevřenýma očima a bez předsudků kolem sebe.“

Jedná se o měsíčník založený Milanem Vidlákem, který předtím vedl časopis Vědomí pod AC24 a pracoval v Lidových novinách. Také internetová doména je zaregistrovaná na jeho jméno. Kromě toho, že vychází i tištěná verze tohoto časopisu, kterou je možné si předplatit, o vlastnické struktuře, financování či dalších autorech není nic známo.

Charakteristika obsahu:

Navzdory tomu, co o sobě Časopis Šifra tvrdí v popisu „O nás“, většina článků se netýká rozvoje osobnosti nebo životního stylu. V rubrice „Novinky, tipy, akce“ je poslední zveřejněný článek ze 13. 9. a další pak až z 30. 7. Příspěvky zde tedy nejsou příliš frekventované a v mnoha případech se jedná o sebepropagaci neb jako novinka se tam uvádí každé vydání nového čísla tištěného Časopisu Šifra.

Druhá rubrika „Příběhy a zajímavosti“ se při troše dobré vůle dá považovat za rubriku nějak související s životním stylem, ovšem ve smyslu čtení příběhů o jiných zajímavých lidech, nikoliv ve smyslu rad k osobnostnímu rozvoji či zlepšení životního stylu. I zde není přispívání příliš frekventované, objeví se zhruba jeden článek týdně.

Rubrika „Seriál 11. září“ obsahuje články s různými konspiračními teoriemi o tomto teroristickém útoku a poslední příspěvek je z roku 2015.

„Nejzajímavější“ a zároveň nejaktivnější je rubrika s názvem „Svět kolem nás“. Zde přibude jeden článek skoro každý den. Všechny se téměř výhradně týkají politiky a médií. Články často obsahují konspirační teorie týkající se těchto dvou témat, které někdy téměř hraničí s paranoiou. Jedná se například o článek Podezřelé okolnosti v případu vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka. Tahají za nitky Američané? Kde se snaží zpochybnit důkazy pocházející z americké družice, jež zřejmě napomohla dopadení vraha.