Czech Free Press

CFP

WWW: Czech Free Press

Sociální sítě: Facebook, Twitter

Počet vydaných textů za duben 2016: 41

Vznik: Srpen 2009

Poslání: Server se označuje za nezávislý zpravodajský internetový portál, který přináší nestranný pohled na dění kolem nás, a také jako nezávislý pozorovatel, který vidí za roh i za scénu mediálních „divadelních“ představení.

Dostupné informace o redakci, vlastnické struktuře a financování:

Šéfredaktorem je Miroslav Suja. Seznam zbývajících členů redakce není znám. Velká část textů je převzatá, některé jsou ale bez podpisu, tudíž nelze posoudit, odkud pocházejí a zda jsou původní. Na webu je možné publikovat blogy. Mezi časté přispěvatele patří například Lukáš Lhoťan, Ladislav Kašuka nebo Emil Kalabus.

Web je oficiálně financován z reklamy, finančních darů a také z prodeje triček s vlastním logem. Součástí webu je i e-shop, kde je možné koupit různé přípravky z konopí.

Šéfredaktor Miroslav Suja je uveden rovněž jako vydavatel. Držitelem domény je Ondřej Šťovíček, který je také autorem na dalších pro-kremelských webech.

Charakteristika obsahu:

Jedná se o směs blogů, komentářů a rádoby zpravodajských textů v českém a slovenském jazyce. Ve velké míře se věnuje kritice České televize za nedostatečné, zaujaté nebo přímo lživé informování veřejnosti. Tematicky dominují také silně proti-uprchlické texty a obviňování západních institucí. Komentáře a pozvánky na akce zde obvykle publikuje Národní demokracie, svá vyjádření zde uveřejňují Piráti. Můžeme tu nalézt také příspěvky Miroslava Lidinského či Petra Hampla. Web často adoruje politiku Ruska a jeho spojenců a naopak se ostře vymezuje vůči protichůdným proudům.

Mezi dezinformace z poslední doby patří např. zpráva o údajném (neexistujícím) prohlášení Edwarda Snowdena, že USA infikují Rusy biologickými zbraněmi, resp. infikuji ruské potraviny parazity, nepodložené a klamné spekulace ohledně útoků na autonomní sociální centrum Klinika nebo zcela zavádějící název článku o výhružkách americké ambasády řediteli České televize, který neodpovídá ani obsahu samotného textu, ani realitě.