Naše úspěchy

 • Podařilo se nám téma dezinformací a nepřátelského vlivu Kremlu prosadit na veřejnou, politickou i vládní agendu. Probudili jsme autoimunitní systém – český stát konečně seriózně začal pracovat na své obranné strategii.

 • Politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny Oleksii Makeiev naši práci označil za vynikající.
 • Viceprezident pro výzkum nejvýznamnější americké nadace financované Kongresem National Endowment for Democracy nás řadí mezi top 5 nejlepších analytiků dezinformací.
 • O naší práci proti kremelskému vlivu mluvíme například pro ruskojazyčnou verzi rádia Svobodaruský Kommersant, či evropskou verzi POLITICO.
 • Oficiální think-tank evropských lidovců Wilfried Martens Centre for European Studies vydal naši rozsáhlou studii dokazující přítomnost ruské techniky na Ukrajině. Ta se stala nejsdílenější publikací tohoto institutu od roku 2008.
 • Na podzim 2015 jsme byli pozváni bruselským institutem nejsilnější evropské politické rodiny (WMCES), který uspořádal veřejnou prezentaci naší studie, kde jsme mimo jiné vyzvali k prodloužení protiruských sankcí, o čemž reportovala bruselská média. 
 • Ve spolupráci s českými experty a slovenským institutem CEPI jsme publikovali médii nejcitovanější českou studii v této oblasti. Celou ji otiskly Lidové noviny.
 • Pořádáme jednání předních expertů.  Na GLOBSEC 2015 jsme na uzavřené policy session uvítali například estonského prezidenta Ilvese, na podzim středoevropské experty a ministra obrany Stropnického.
 • Při týdenním monitorování prokremelských webů jsme si všimli, že jsou jimi přebírány texty prozápadních politiků za účelem vytvořit dojem, že tyto konspirační weby jsou seriózní. Upozornili jsme na to, přičemž KDU-ČSL přijala takový postup, že se texty pod jmény jejích politiků na tomto konspiračním serveru již neobjevují.
 • Atlantic Council vydal naší novou studii o manipulativnosti ruské propagandy.
 • I díky našemu tlaku čeští politici a vysocí státní úředníci začali hovořit o hrozbě dezinformačních operací.
 • Náš program Kremlin Watch našel důležitou dezinformační linku na konspiračním webu Aeronet, kterou jsme následně dodali EEAS STRATCOM týmu. Pak jí citovala FRANCE 24.
 • Sehráli jsme důležitou roli v aféře “hnědá bunda”, kdy konkrétní konspirační weby vytvořily na jaře 2016 dojem, že stát řídil pro a protimigrační demonstrace v Praze. Původ této cíleně vytvořené dezinformace zmapoval a dohledal náš analytik Roman Máca. Tuto informaci následně využil ministr vnitra. Ministerstvo vnitra tento incident také zmiňuje jako ukázku taktiky těchto dezinformačních aktivit směřujících proti českému státu ve své čtvrtletní zprávě o stavu extremistické scény.
 • Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu za první tři měsíce roku 2016 o stavu české extremistické scény. Poprvé se pečlivě věnuje propojení krajně pravicových subjektů s pro-kremelskými tendencemi. Za zásadní považujeme přesný popis fungování konspiračních pro-kremelských webů z pohledu bezpečnostního aparátu českého státu: “Řada těchto alternativních sdělovacích prostředků se účelově uchylovala k prokazatelným dezinformacím a konspiračním teoriím. Alternativní média se vyznačovala neuváděním zdrojů informací. Při prokázání nepravdivosti některých tvrzení se obvykle ani nepokoušela o další vysvětlení. Obvykle pro ně bylo dostačující vypuštění zprávy na veřejnost.” Za tento popis jsme lobovali, jelikož považujeme za důležité, aby tyto praktiky byly státem popsány a sledovány.
 • Na žádost německé federální akademie ozbrojených sil jsme pro německou státní správu připravili doporučení v oblasti boje proti pro-kremelské dezinformační kampani vycházející z lednového případu Lisa.
 • Jsme jediným nevládním centrem v Česku, které se hrozbou dezinformačních operací systematicky na denní bázi zabývá.
 • Pomáháme udělat z Prahy centrum odporu proti nepřátelskému vlivu Kremlu.V Praze jsme uspořádali největší evropské setkání spojeneckých expertů specificky zaměřených na dezinformační operace – STRATCOM SUMMIT 2016.
 • Evropsky jsme považováni za jeden z nejlepších think-tanků zaměřujících se na tuto hrozbu. Během roku 2016 jsme na téma dezinformačních hrozeb konzultovali ve 14 aliančních a partnerských státech. Pozvalo si nás například britské ministerstvo zahraničí, polské ministerstvo obrany, nebo německé ministerstvo zahraničí. Analytická doporučení si u nás objednala například německá federální akademie ozbrojených sil (BAKS), náš návrh obranné strategie jsme představili v Evropském parlamentu.
 • Systematicky briefujeme vrcholné české politikyo hrozbách dezinformačních operací. Naše podklady čte například předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Hrozbu dezinformačních operací si od nás nechávají vysvětlovat členové amerického Kongresu nebo Evropského parlamentu.
 • Jsme silným a viditelným hlasem v české veřejné debatě, který upozorňuje na hrozby islámského extremismu, masové migrace, a dezinformací. V roce 2016 jsme byli v českých médiích citováni téměř tisíckrát.
 • Našim doporučením je nasloucháno.Česká vláda zřídila na ministerstvu vnitra specializované Centrum proti terorismu a hybridních hrozbám. Jeho zřízení bylo jedním z našich doporučení v rámci Auditu národní bezpečnosti, ve kterém působíme jako oficiální konzultanti kapitoly Působení cizí moci na území ČR.