Tým

kuba

Jakub Janda

Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty a vedoucí Programu Kremlin Watch

E-mail: janda(at)evropskehodnoty.cz

Twitter: www.twitter.com/_JakubJanda

TÉMATA:

  • jednání českých politiků a institucí EU
  • zahraniční a bezpečnostní politika ČR
  • obrana liberální demokracie
  • kremelská dezinformační kampaň

Působí jako zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty a jako vedoucí programu Kremlin Watch. Ve Slovak Security Policy Institute působí jako Associate Fellow. Je členem redakční rady expertního portálu AntiPropaganda.sk, dále je členem Aktivních záloh Armády ČR. V roce 2016 byl Ministerstvem vnitra ČR přizván jako konzultant pro oblast “Působení cizích mocností” v rámci Auditu národní bezpečnosti. Je pravidelným autorem amerického magazínu Observer a think-tanku Atlantic Council.

V minulosti působil v humanitární organizaci ADRA International, jako poradce poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, dále jako stážista Ministerstva zahraničních věcí ČR a Úřadu vlády ČR. Jeho životopis je k dispozici v češtině a v angličtině. Je možné jej sledovat na Twitteru či na Facebooku.


Veronika Víchová

Koordinátorka a analytička programu Kremlin Watch

E-mail: vichova(at)evropskehodnoty.cz

Studuje obory Evropská studia a Mezinárodně-obchodní studia na Masarykově univerzitě v Brně. Do think-tanku Evropské hodnoty nastoupila jako stážistka koncem roku 2014 a nyní působí jako juniorní analytička v pracovní skupině pro zahraniční otázky Evropské unie a v projektu Kremlin Watch. Zároveň je členkou týmu Evropské hodnoty Brno. Kromě problematiky informační války se zaměřuje také na Blízký východ, jaderné odzbrojování a Ukrajinu. K projektu Kremlin Watch se rozhodla přidat zejména proto, že šíření pro-kremelských a jiných dezinformací v Česku nabývá nepřijatelných rozměrů. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak tomuto problému čelit, je pokoušet se tyto mediální lži uvádět na pravou míru a informovat o událostech u nás i v zahraničí v objektivním duchu. Píše publikace v češtině i angličtině.


Alžběta Chmelařová

Seniorní analytička, sídlí v Londýně

E-mail: alzbeta.chmelarova(at)evropskehodnoty.cz

Telefon: +44 7455 496 444

PROFIL: Alžběta se specializuje na země postsovětského prostoru, zejména na Ukrajinu, Rusko a Ázerbájdžán. Má zkušenost přímo z regionu, kde dlouhodobě žila a pracovala jak pro státní, tak neziskový sektor. Působila jako diplomat na politickém úseku velvyslanectví České republiky v Kyjevě (2013-2017) a předtím v lidsko-právním oddělení Člověka v tísni. Vystudovala mezinárodní vztahy na FSV UK. V současné době sídlí v Londýně a věnuje se consultingu v oblasti country risk a due
diligence. Spolupracuje také s Asociací pro mezinárodní otázky.


Lenka Víchová

Seniorní analytička a ukrajinistka

E-mail: lenka.vichova(at)evropskehodnoty.cz

Telefon: +420 774 236 916

TÉMATA:

  • Kremelská dezinformační kampaň
  • Dění na Ukrajině

PROFIL: Ukrajinistice se věnuje od svých studií na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Je realizátorkou projektu a redaktorkou Ukrajinského žurnálu. Dále je členkou Asociace ukrajinistů ČR a externě spolupracovala s Charitou ČR a Mezinárodní organizací pro migraci. Kromě češtiny hovoří ukrajinsky, rusky, či polsky.


lenka
Johana Grohová

Seniorní analytička 

Johana Grohová má rozsáhlé zkušenosti z oblasti médií, diplomacie a strategické komunikace. Působila v řadě českých médiích (MF DNES, Euro, Týden zpravodajská TV Z1, Aktuálně.cz). Pět let byla zpravodajkou pro evropské záležiosti v Bruselu. Poté působila jako konzultantka pro mediální vztahy a komunikaci, mezi její klienty patřil například British Council nebo evropská nadace New Direction – The Foundation for European Reform. Po návratu z Bruselu působila jako tisková mluvčí tří českých ministrů zahraničí, poslední roky strávila ve službách české diplomacie v oblasti strategické komunikace. Její kompletní profil je k dispozici na LinkedIn.


Monika Richter

Analytička, sídlí v USA

E-mail: monika.richter(at)evropskehodnoty.cz

TÉMATA:

  • vliv dezinformací na veřejnost (poptávka vs. nabídka)
  • dezinformační scéna v USA

PROFIL: Nastoupila do programu Kremlin Watch v březnu 2017. Začala se zajímat o kremelskou dezinformační kampaň při začátku ukrajinské krize v roce 2013 a následně se věnovala efektivnosti této kampaně na západní publikum během svých postgraduálních studií. Její magisterská práce zahrnovala empirický on-line experiment s 1200 účastníky z USA, který testoval účinnost ruských reportáží o ukrajinské válce na veřejnost. Její výzkum získal zmínku v předních Britských denících jako první kontrolovaný experiment o dopadu pro-kremelského vysílání zaměřené na západní občany.

V rámci Kremlin Watch se zaměřuje na dezinformační scénu v USA a na širší potíže boje proti znečišťování informačního prostoru v době nespoutaných digitálních médií. Vystudovala politické a mezinárodní vztahy na Oxfordské univerzitě (MPhil) a na univerzitě St Andrews (MA). Vyrostla v USA jako dítě českých emigrantů; má za mateřštinu jak češtinu tak angličtinu, a také mluví nemecky (B2). Její plný profil je k dispozici na LinkedIn.


Markéta Krejčí

Juniorní analytička

E-mail: mkrejci(at)evropskehodnoty.cz

PROFIL: Markéta Krejčí nastoupila do think-tanku Evropské hodnoty jako stážistka a od roku 2015 je součástí projektu Kremlin Watch, kde působí jako juniorní analytička. Primárně je odpovědná za monitoring české dezinformační scény a příspěvky do EEAS East StratCom Disinformation Review. Mimo to píše publikace v češtině i angličtině. Kromě problematiky informační války se zaměřuje také na vnější vztahy Evropské unie, zejména na jejich východní dimenzi. V současnosti je v posledním ročníku magisterského oboru Evropská studia na Masarykově univerzitě v Brně.


Jakub Fišer

Jakub joined the European Values in October 2016 as a Communication team intern and continued with an internship in the Kremlin Watch program, of which he is now a Member. He has participated on several papers dealing with the Russian influence in individual EU countries, contributes to our regular Kremlin Watch Monitor, and focuses on Czech disinformation outlets. Jakub is currently studying Politics & International Relations and International Area Studies at Charles University in Prague.


Klára Votavová

email: votavova(at)evropskehodnoty.cz

Klára Votavová  do Kremlin Watch nastoupila v březnu 2017 jako stážistka. V programu se zabývá především dopadem digitálních revoluce na mediální prostředí, s důrazem na negativní jevy tohoto trendu (např. moc a společenská odpovědnost digitálních platforem, financování nových médií, šíření dezinformací, sociální bubliny, mediální a digitální regulace). Zajímá ji také evropská politika, instituce a mediální, kulturní a digitální agenda EU. Pracuje jako stážistka v Research Executive Agency Evropské komise, zkušenosti má také z Evropského parlamentu, bruselské konzultační společnosti KEA European Affairs, Hospodářských novin a Parlamentních listů (protože nepřítele musíme znát). Vystudovala bakaláře evropských studií a mezinárodních vztahů na Masarykově univerzitě v Brně a magistra evropských studií v nizozemském Maastrichtu.

Její kompletní profesionální profil je k dispozici na LinkedIn. Tweetuje pod přezdívkou @klaravot