Názory v souvislostech: Migraci musíme regulovat mimo Evropu

. Téma: .

Názory v souvislostech

19. 2. 2016

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

 • „Jediný způsob, jak imigraci do ČR, a tedy do Evropy v horizontu následujících 35 let — kdy se zdvojnásobí populace Afriky, geometrickou řadou se rozšíří násilné konflikty a za bezpečím a prosperitou budou směřovat ne jednotky, ale desítky miliónů lidí ročně — regulovat, bude nesmírně nákladná aktivita daleko za našimi hranicemi, přímo v Africe a na Blízkém východě,“ píše Radko Hokovský pro časopis Reflex v souvislosti s právě probíhajícím zasedáním Evropské rady. Dodává, že nutné jsou společné operace států Evropské unie v jejím sousedství.
 • V rozhovoru pro Radio Prague Radko Hokovský představil činnost think-tanku Evropské hodnoty a okomentoval pozici zemí Visegrádské skupiny v kontextu migrační krize. V pořadu Radiofórum na ČRo Plus komentoval summit států V4, který se tento týden konal v Praze.
 • Postojem zemí Visegrádské skupiny k migrační krizi a pohledem evropských lídrů na jejich návrhy na řešení migrační krize se v bloku vysílání ČT24 nazvaném „Evropa před klíčovým summitem“ zabýval náš hlavní analytik Jan Kovář.
 • „Osoby okolo Aeronetu můžeme považovat opravdu za špičkové odborníky, co se týče tvorby dezinformačních kampaní, a samozřejmě také dobře vědí, co dělají, a patřičně skrývají i svou identitu,“ řekl v pořadu Reportéři ČT Roman Máca, analytik našeho programu Kremlin Watch, který se zabývá monitoringem kremelské dezinformační kampaně v Evropě.

Naše publikace:

 • Vydali jsme analytický text s názvem „Jak poslanci KSČM na východě Ukrajiny pravdu hledali“. Zabývá se cestou poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do samozvané Doněcké lidové republiky. Podle poslanců mělo jít o soukromou návštěvu, jejímž cílem bylo seznámit se s následky bojů a humanitární situací v regionu, převzít dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády a především nalézt pravdu.
 • Ruská i separatistická média však cestu prezentovala jako návštěvu oficiální delegace. Čeští poslanci během ní veřejně zpochybnili územní celistvost Ukrajiny.
 • Autory textu jsou Lenka Víchová a Roman Máca, analytici programu Kremlin Watch. Video-shrnutí textu včetně jeho hlavních zjištění najdete na našemYouTube.

Zveme Vás:

 • Je návratová politika Evropské unie dostatečně efektivní? Jak účinná návratová politika přispěje ke zvládnutí migrační krize? Možnostmi navracení neoprávněně pobývajících cizinců a efektivitou návratové politiky v EU se budeme zabývat 25. února na debatě v Brně s názvem „Migrační krize a návratová politika“.
 • Jak porazit kremelskou dezinformační kampaň? To je název diskuze, kterou pořádáme v pondělí 29. února v rámci programu Kremlin Watch a pod záštitou poslankyně Heleny Langšádlové. Na diskuzi kromě ní vystoupí poslanec Ivan Gabal a Jakub Kalenský, český expert v EEAS Stratcom týmu.
 • O tom, jak čelit kremelské dezinformační kampani, se budeme bavit také na debatě How to defeat kremlin disinformation campaign?, kterou pořádáme v úterý 1. března ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Našimi hosty budou Jakub Kalenský, člen EEAS Stratcom týmu, a Yevhen Fedchenko, spoluzakladatel webu StopFake.org, který vyhledává falešné zprávy o dění na Ukrajině a uvádí je na pravou míru.
 • Iniciativa pro evropské hodnoty 1. března pořádá Regionální debatu IEH na téma: “Abychom v Česku opět neztratili svobodu”. Diskutovat se bude hned o dvou tématech – o tom, proč nedůvěřujeme politickým stranám, a jakého chceme prezidenta. Události se zúčastní například primátor Hradce Králové Zdeněk Fink, poslanec za TOP 09 Leoš Heger, ředitel agentury STEM Jan Hartl či komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Sledujeme:

 • Naši analytici čtou desítky studií. Průběžně zveřejňujeme jejich pracovní zápisky.
 • Pravidelně vydáváme Migration Policy Watch, pravidelný brief skupiny Migration Policy Task Force, která se zabývá migrační a azylovou politikou na české a evropské úrovni.

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Jak mohou digitální technologie prospět demokracii v EU?
 • Co přináší společný energetický trh uvnitř Euroasijské hospodářské unie?
 • Jak vypadá politika rozšiřování EU směrem k západnímu Balkánu?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.

Pro komentáře médiím jsou k dispozici naši analytici.