Názory v souvislostech: Musíme porazit islamismus, bojovat jen s terorismem nestačí

. Téma: .

Názory v souvislostech 25.3.2016

Týdenní přehled činnosti a výstupů think-tank Evropské hodnoty ve všech oblastech. Každý pátek ve Vašem mailu.

Teroristické útoky v Bruselu:

 • „Dokud si budeme myslet, že jsme v boji „pouze“ proti terorismu, budeme prohrávat. … Džihádističtí teroristé totiž tvoří jen špičku ledovce, který se jmenuje islamismus. V boji proti islamismu nám nestačí policejní komanda a rozšíření pravomocí zpravodajských složek. Do tohoto úsilí je potřeba zapojit i samotné muslimské komunity. … Islamismus je svou povahou podobný hnutím směřujícím k potlačení práv a svobod člověka, jehož propagace je trestná a měla by být důsledně stíhána stejně jako neonacistické směry,“píše Radko Hokovský v komentáři na ihned.cz.
 • Ve Studiu 6 výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty poznamenal: “Můžeme říct, že Belgie je na tom v porovnání s ostatními zeměmi západní Evropy nejhůř, co se týče postupu proti teroristické hrozbě.”Na téma nezvládnutí hrozby terorismu ze strany Belgie mluvil také v Televizních novinách slovenské stanice Markíza. V pořadu Pro a proti na ČRo Plus odpovídal mimo jiné na otázku, co je příčinou džihádismu a jak mu Evropa může předcházet.
 • “Belgická policie nebojovala s radikály dostatečně. To však není jen problém policie, ta je až posledním nástrojem, je to také o politické vůli. Je to o tom, zda se stát a jeho představitelé identifikují s tím, že šíření islamismu je pro zemi hrozbou. To je něco, co se v mnohých evropských státech a hlavně v Belgii nestalo,”řekl Jakub Janda v rozhovoru pro slovenský Denník N.
 • „Ukažme a dokažme, že jsme jednotní a nejen obrany-, ale i útokuschopní. Máme co ztratit a stojí za to bojovat. Srdcem, rozumem i se zbraní v ruce. Vězme, že bez obětí se to neobejde. Nechceme-li ale obětovat to nejdražší, tedy život ve svobodné, tolerantní a prosperující společnosti, zadarmo to nebude,“ zdůrazňuje v komentáři na ihned.cz předseda dozorčí rady Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář.
 • Událost ve Studiu ČT24 probíral také náš hlavní analytik Jan Kovář. Mluvil mimo jiné o tom, čeho mají tyto útoky dosáhnout. Kromě toho rovněž okomentoval výroky Hizballáhu týkající se útoků v Bruselu.
 • Problematice radikalizace, islamismu a džihádismu  se věnujeme systematicky od roku 2012 a v rámci Programu pro soudržnou společnost provozujeme vlastní analytickou skupinu Counter-Radicalisation Task Force. V této oblasti jsme již publikovali řadu textů. Všechny analýzy najdete na této webové stránce.

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

V médiích:

Zveme Vás:

 • Proevropská ukrajinská vládní koalice, vzniklá v říjnu roku 2014, se rozpadla na konci února. Jaký je aktuální vývoj na Ukrajině? Dodržuje se opravdu příměří na východě Ukrajiny? Nezapomněli jsme kvůli uprchlíkům na Ukrajinu? Nejen na tyto otázky odpoví debata „Postoj NATO a EU k ruské agresi III”, kterou v neděli 22. května pořádá Institut pro politiku a společnost. Mezi řečníky vystoupí ukrajinistka Lenka Víchová, seniorní analytička našeho programu Kremlin Watch. Registrovat se můžete zde.

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • K čemu povede návrh německé kancléřky „jeden za jednoho“?
 • Co může způsobit unijní dohoda s Británií?
 • Jak se Unie staví k problematice zahraničních bojovníků?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.

 

Pravidelně vydáváme kvalitní specializované produkty, které si můžete zdarma objednat do mailové schránky