Názory v souvislostech: Na Kremlin Watch Forum přijede zástupce EU pro boj proti ruské propagandě

. Téma: .

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

 • Jakub Janda přijal pozvání do Speciálu Radiožurnálu o sociálních sítích a prokremelských webech. Řekl o nich:„Velmi často šíří věci, které mají téměř vždy jednoznačný cíl – tedy mají snahu podkopat důvěru ve vládu. Výsledkem má být pochopení, že Rusko dělá všechno dobře a Evropa špatně.“
 • Pravidelně sledujeme činnost senátního Výboru pro záležitosti EU. Tématem schůze ze 17. února byla například kontrola vnějších hranic EU či jednání Evropské rady a návrh na nové uspořádání pro Velkou Británii v EU. Report z Výboru najdete na našem blogu.

V médiích:

 • Server Tapolitika.cz vydává nový seriál „Týden propagandy“. Informace čerpá z monitoringu prokremelských informačních kanálů, který vzniká každý týden v rámci našeho programu Kremlin Watch. První vydání seriálu najdete zde.

Naše publikace:

 • EU vyjednala s USA novou dohodu o ochraně dat. Můžeme se těšit na přísnější pravidla pro americké společnosti, větší transparentnost a lepší kontrolu amerických federálních orgánů. O pozadí dohody Privacy Shield píše v textu na našem blogu Vladimír Bízik, spolupracovník Analytického týmu think-tanku Evropské hodnoty.
 • Vydáváme odborný podklad s názvem „Analýza návratové směrnice“, který má odpovědět na otázku, za jakých podmínek a v jakém rozsahu lze v rámci směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/115/ES ze dne 16. 12. 2008, o společných normách a postupech v členských státech při navracení neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí, zvýšit efektivitu návratové politiky EU za současné platnosti Směrnice.

Zveme Vás:

 • Jak porazit kremelskou dezinformační kampaň? To je název diskuze, kterou pořádáme v pondělí 29. února v rámci programu Kremlin Watch a pod záštitou poslankyně Heleny Langšádlové. Na diskuzi kromě ní vystoupí poslanec Ivan Gabal a Jakub Kalenský, český expert v EEAS Stratcom týmu pro boj s ruskou propagandou.
 • O tom, jak čelit kremelské dezinformační kampani, se budeme bavit také na debatě How to defeat Kremlin disinformation campaign?, kterou pořádáme v úterý 1. března ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Našimi hosty budou Jakub Kalenský, člen EEAS Stratcom týmu, a Yevhen Fedchenko, spoluzakladatel webu StopFake.org, který vyhledává falešné zprávy o dění na Ukrajině a uvádí je na pravou míru.
 • Iniciativa pro evropské hodnoty 1. března pořádá Regionální debatu IEH na téma: “Abychom v Česku opět neztratili svobodu”. Diskutovat se bude hned o dvou tématech – o tom, proč nedůvěřujeme politickým stranám, a jakého chceme prezidenta. Události se zúčastní například primátor Hradce Králové Zdeněk Fink, poslanec za TOP 09 Leoš Heger, ředitel agentury STEM Jan Hartl či komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.
 • Jak kradou ruští špioni naše tajemství? Na tuto otázku odpoví debata o aktivitách ruských tajných služeb, spojená s křestem knihy Ondřeje Kundry „Putinovi agenti“, která se uskuteční v úterý 8. března v Knihovně Václava Havla. Hosty budou předseda dozorčí rady Iniciativy pro evropské hodnoty a bývalý velvyslanec v Moskvě a Washingtonu Petr Kolář, bývalý premiér Jan Fischer a redaktor časopisu Respekt Ondřej Kundra.

Sledujeme:

 • Naši analytici čtou desítky studií. Průběžně zveřejňujeme jejich pracovní zápisky.
 • Pravidelně vydáváme Migration Policy Watch, brief skupiny Migration Policy Task Force, která se zabývá migrační a azylovou politikou na české a evropské úrovni.

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Jak zařídit, aby se německo-ukrajinské partnerství stalo prioritním?
 • Proč se v Evropě prohlubuje mezigenerační propast?
 • Jaké jsou trendy v přemisťování syrských žadatelů o unijní azyl?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.

Pro komentáře médiím jsou k dispozici naši analytici.