Názory v souvislostech: Na první Hodnotovou debatu přijede komisařka Věra Jourová

. Téma: .

Názory v souvislostech 11.3.2016

Týdenní přehled činnosti a výstupů think-tank Evropské hodnoty ve všech oblastech.  Každý pátek ve Vašem mailu.

Spouštíme Hodnotové debaty:

 • Evropa je dnes pod tlakem agresivního Ruska, nekontrolované migrace, totalitární islamistické ideologie a mnoha dalších problematických faktorů. Kudy vede cesta ven? Které hodnoty jsou dnes pro naše liberální demokracie nejdůležitější a je třeba je bránit? Iniciativa pro evropské hodnoty zve na první ze série Hodnotových debat         s názvem Které hodnoty je třeba bránit?”.Hosty debaty budou Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, a Petr Kolář, předseda dozorčí rady Iniciativy a bývalý velvyslanec v Rusku a USA. Pro registraci využijte tento odkaz.

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

 • „Musíme si uvědomit, že řešení migrační krize není na hranicích (EU) a není rozhodně ani uvnitř. Přerozdělování běženců nepomáhá řešení krize jako takové. Jediné skutečně dlouhodobě udržitelné řešení je před unijními hranicemi. Je to dohoda s bezprostředně sousedícími zeměmi, ale i akce dál – tam, kde vznikají problémy,“ řekl Radko Hokovský České televizi před summitem Evropské unie           s Tureckem. Celý článek včetně videa najdete zde.
 • Hlavní analytik think-tanku Evropské hodnoty Jan Kovář se na Českém rozhlase Plus zabýval řešením migrační krize a situací uprchlíků uvězněných na hranici Řecka a Makedonie. Ve vysílání se dále věnoval maďarskému postoji k migrační krizi či dialogu mezi Evropskou unií a Tureckem. V souvislosti s tématem migrační krize Jan Kovář přijal pozvání také do pořadu Horizont ČT24. V kontinuálním zpravodajství ČT24 náš hlavní analytik pak okomentoval rovněž pondělní jednání EU s Tureckem.
 • “Jsem velice citlivý na všechny ty projevy právě těch politiků, respektive té druhé části, bohužel v dnešní době o něco větší poloviny, kteří se upínají na Východ, upínají se k Putinovi a upínají se k východnímu sentimentu z doby v podstatě komunistické éry – to je pro mě nepřijatelné,” říká Libor Grubhoffer, člen poradníhovýboru Iniciativy pro evropské hodnoty a bývalý rektor Jihočeské univerzity, kterému se nepodařilo být znovuzvolen. Rozhovor o boji s českým prezidentem, postupech, které Hrad používá, a Iniciativě pro evropské hodnoty poskytl DVTV.
 • Spolupracovník našeho Analytického týmu Vladimír Bízik v reportáži RTVS o boji Spojených států s Islámským státem v kyberprostoru popsal, jakými způsoby Islámský stát na internetu verbuje nové bojovníky ze zahraničí.
 • Videozáznam z debaty „Jak porazit kremelskou dezinformační kampaň?”, kterou jsme uspořádali v rámci programu Kremlin Watch a pod záštitou poslankyně Heleny Langšádlové, jsme zveřejnili na našem YouTube. Na debatě kromě poslankyně vystoupili český zástupce v unijním East StratCom týmu Jakub Kalenský, poslanec Ivan Gabal a zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Naše publikace:

Zveme Vás:

 • Společně s brněnskou skupinou Amnesty International, Eurocentrem Brno a Europe Direct Vás zveme na debatu k aktuální situaci v oblasti uprchlictví v České republice a v Evropě. Hosty akce, která se uskuteční v úterý 15. března vbrněnské Knihovně Jiřího Mahena, budou Mark Martin, ředitel Amnesty International ČR, Čechosyřan Assem Atassi a Markéta Blažejovská, analytička našeho Programu pro soudržnou společnost.
 • V úterý 22. března Vás zveme na debatu s názvem „Evropské hodnoty“, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost. Co tyto hodnoty doopravdy jsou? Také o tom budou debatovat předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, politolog Jiří Pehe, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a socioložka Jiřina Šiklová.
 • Proevropská ukrajinská vládní koalice, vzniklá v říjnu roku 2014, se rozpadla na konci února. Jaký je aktuální vývoj na Ukrajině? Dodržuje se opravdu příměří navýchodě Ukrajiny? Nezapomněli jsme kvůli uprchlíkům na Ukrajinu? Nejen na tyto otázky odpoví debata „Postoj NATO a EU k ruské agresi III”, kterou v neděli 22. května pořádá Institut pro politiku a společnost. Mezi řečníky vystoupí ukrajinistka Lenka Víchová, seniorní analytička našeho programu Kremlin Watch. Registrovat se můžete zde.

Sledujeme:

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Jaké jsou vztahy Unie a Latinské Ameriky?
 • Proč je v oblasti veřejných služeb problém s TTIP?
 • Co by obnášelo zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.

 

Připojujeme se k mezinárodní výzvě na propuštění ukrajinské pilotky Nadi Savčenko, která bylaunesena a uvězněna před více než 20 měsíci v Ruské federaci. Více informací o mezinárodní výzvě, kterou podepsalo přes 270 osobností, včetně odkazu na petici za propuštění Nadi Savčenko najdete na našem webu.

V nedávné době také uplynul přesně rok od vraždy ruského liberálního politika Borise Němcova, bojovníka za demokracii v Rusku a kritika prezidenta Vladimíra Putina. K tomutovýroční vznikla petice bojující za přejmenování pražského náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. Petici můžete podpořit zde.