Názory v souvislostech: Nizozemské referendum silně infiltrováno ruským dezinformačním vlivem

. Téma: .

Názory v souvislostech 8.4.2016

Týdenní přehled činnosti a výstupů think-tank Evropské hodnoty ve všech oblastech. Každý pátek ve Vašem mailu.

Nizozemské referendum:

 • Ve středu 6. dubna proběhlo v Nizozemsku referendum o ratifikaci Asociační smlouvy mezi EU a Ukrajinou. „Ruská propaganda dezinformačně manipulovala kampaň před referendem. Kreml tuto kampaň chápe v rámci své snahy rozložit Evropskou unii,“ píší v úvodu svého článku analytik Kremlin Watch Roman Máca a seniorní analytička stejného programu Lenka Víchová. 
 • „Překročení 30% hranice pouze znamená, že se jím musí nizozemský parlament zabývat. Jako pravděpodobná možnost se jeví, že Nizozemsko přijme protokol, který určí, že tento stát nebude smluvní stranou této dohody,“ píše zástupce ředitele Jakub Janda v komentáři k výsledkům nizozemského referenda.

  Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

  V médiích:

 • Analytik našeho programu Kremlin Watch Roman Máca diskutoval v pořadu Fokus Václava Moravce. Mluvil o tom, co je propaganda a co není, zda existují toxické informace, které narušují liberální demokracii a jak jsou evropské společnosti odolné vůči dezinformacím.
 • „Institut slovanských strategických studií téměř doslova přepisuje pozice Kremludo češtiny. Spojené státy jsou pro ně nepřítelem a podobně,“ popisuje Jakub Janda pro časopis Blesk v článku „Okamura vyvracel „mýty o Rusku“. Schwarzenberg: Propaganda Kremlu boduje”.
 • Bývalý radikální terorista a spolupracovník Usámy bin Ládina, nynější prezident našeho partnerského protiextremistického think-tanku Quilliam Foundation Noman Benotman přijel na pozvání Evropských hodnot do Prahy, kde mimo jiné odpovídal v rozhovoru pro Lidové noviny, ve kterém mluví nejen o bin Ládinovi či al-Káidě. 

    Zveme Vás:

 • Iniciativa pro evropské hodnoty pořádá regionální debatu na téma „Abychom v Česku opět neztratili svobodu”. Akce se uskuteční 21. dubna v Moravské galerii v Brně a bude se skládat ze dvou panelů. Mezi řečníky druhého panelu se objeví předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář, bývalý komisař Štefan Füle, textař Michal Horáček, politik Karel Schwarzenberg, nebo novinář Jindřich Šídlo. Více informací získáte na Facebookové události. Na diskuzi je potřeba se registrovat.
 • Proevropská ukrajinská vládní koalice, vzniklá v říjnu roku 2014, se rozpadla na konci února. Jaký je aktuální vývoj na Ukrajině? Dodržuje se opravdu příměří na východě Ukrajiny? Nezapomněli jsme kvůli uprchlíkům na Ukrajinu? Nejen na tyto otázky odpoví debata „Postoj NATO a EU k ruské agresi III”, kterou v neděli 22. května pořádá Institut pro politiku a společnost. Mezi řečníky vystoupí ukrajinistka Lenka Víchová, seniorní analytička našeho programu Kremlin Watch. Registrovat se můžete zde.

  Výběrové řízeni:

 • Rádi byste zjistili, jak fungují Evropské hodnoty zevnitř? Chtěli byste se přímo zapojit do práce pro think-tank? Nyní máte tu možnost – think-tank Evropské hodnoty vypsal výběrové řízení na pozici Intern in the Communications Team – Proof reader. Více informací o stáži získáte zde.

Sledujeme:

 • Pravidelně vydáváme Migration Policy Watch, brief skupiny Migration Policy Task Force, která se zabývá migrační a azylovou politikou na české a evropské úrovni.  

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Jak by mohla vypadat bezpečnostní politika Turecka a EU?
 • Lze překonat potíže Evropské politiky sousedství?
 • Které části dohody EU–Turecko opřádají otazníky?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.