Názory v souvislostech: Spouštíme Hodnotové debaty. Na první z nich přijede komisařka Věra Jourová

. Téma: .

Názory v souvislostech 18.3.2016

Týdenní přehled činnosti a výstupů think-tank Evropské hodnoty ve všech oblastech.  Každý pátek ve Vašem mailu.

Spouštíme Hodnotové debaty:

 • Evropa je dnes pod tlakem agresivního Ruska, nekontrolované migrace, totalitární islamistické ideologie a mnoha dalších problematických faktorů. Kudy vede cesta ven? Které hodnoty jsou dnes pro naše liberální demokracie nejdůležitější a je třeba je bránit? Iniciativa pro evropské hodnoty zve na první ze série Hodnotových debat s názvem Které hodnoty je třeba bránit?”.Hosty debaty budou Věra Jourová, komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů, a Petr Kolář, předseda dozorčí rady Iniciativy a bývalý velvyslanec v Rusku a USA. Pro registraci využijte tento odkaz.

Information war monitor for Central Europe – February 2016:

 • Spolu s maďarským think-tankem Political Capital a slovenským Central European Policy Institute jsme vydali další měsíční číslo pravidelného monitoringu kremelské informační války ve střední Evropě. Dočtete se v něm, co prokremelské dezinformační kanály píšív regionálním kontextu.

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

 • Jakub Janda v pořadu „Téma dne“ na televizi TA3 spolu s dalšími hosty komentoval nedávné parlamentní volby na Slovensku a současnou situaci v Evropě.
 • „Rektor Jihočeské univerzity (JČU) Libor Grubhoffer je přesvědčený o tom, že za jeho koncem ve funkci stálo mimo jiné to, že otevřeně kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Prezident podle něj štěpí národ na dvě skupiny. A stejně polarizovaná jako společnost je i akademická obec na JČU,“ píše zpravodajský server ČTK, kterému člen poradního výboru Iniciativy pro evropské hodnoty poskytl rozhovor. Text převzal například časopis Týdenči deník Echo24.
 • Na webu Prague European Summitu, který spolupořádáme s EUROPEUM – Institutem pro evropskou politiku a Ústavem mezinárodních vztahů, najdete videa z pilotního ročníku této události. Sledujte summit na Facebooku, aby Vám neunikly informace o blížícím se ročníku 2016.

Zveme Vás:

 • V úterý 22. března Vás zveme na debatu s názvem „Evropské hodnoty“, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost. Co tyto hodnoty doopravdy jsou? Také o tom budou debatovat předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, politolog Jiří Pehe, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a socioložka Jiřina Šiklová.
 • Má osobní svoboda hranice? Tuto otázku si na stejnojmenné debatěve středu 23. března položí Jan Bubeník, headhunter a člen poradního výboru Iniciativy pro evropské hodnoty. Akci pořádá Skautský institut a Iniciativa pro evropské hodnoty.
 • Kam sahá společenská odpovědnost univerzit? Jakým způsobem se mají zapojovat do veřejné diskuze? Jaké jsou hranice politické angažovanosti akademické obce a kde začínají a končí hranice evropských hodnot? Odpovědi na tyto otázky získáte už ve středu 23. března na panelové diskuzi s názvem „Hledání evropských hodnot“, kterou pořádá Iniciativa pro evropské hodnoty ve spolupráci s Katedrou kulturních a náboženských studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Na události vystoupí mimo jiné Petr Kolář a Libor Grubhoffer.
 • Proevropská ukrajinská vládní koalice, vzniklá v říjnu roku 2014, se rozpadla na konci února. Jaký je aktuální vývoj na Ukrajině? Dodržuje se opravdu příměří na východě Ukrajiny? Nezapomněli jsme kvůli uprchlíkům na Ukrajinu? Nejen na tyto otázky odpoví debata „Postoj NATO a EU k ruské agresi III”, kterou v neděli 22. května pořádá Institut pro politiku a společnost. Mezi řečníky vystoupí ukrajinistka Lenka Víchová, seniorní analytička našeho programu Kremlin Watch. Registrovat se můžete zde.

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Jaké dopady měla ekonomická krize na unijní genderovou rovnost?
 • Pomáhá eurozóně mobilita pracovních sil?
 • Jsou ochrana hranic a bezpečnost uprchlíků dvěma protipóly?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.

 

Připojujeme se k mezinárodní výzvě na propuštění ukrajinské pilotky Nadi Savčenko, která byla unesena a uvězněna před více než 20 měsíci v Ruské federaci. Více informací o mezinárodní výzvě, kterou podepsalo přes 270 osobností, včetně odkazu na petici za propuštění Nadi Savčenko najdete na našem webu.

V nedávné době také uplynul přesně rok od vraždy ruského liberálního politika Borise Němcova, bojovníka za demokracii v Rusku a kritika prezidenta Vladimíra Putina. K tomuto výroční vznikla petice bojující za přejmenování pražského náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. Petici můžete podpořit zde.