Názory v souvislostech: Zeman přímo napadá strategické bezpečnostní zájmy ČR

. Téma: .

Názory v souvislostech 1.4.2016

Týdenní přehled činnosti a výstupů think-tank Evropské hodnoty ve všech oblastech. Každý pátek ve Vašem mailu.

Týdenní souhrn analýz a komentářů think-tanku Evropské hodnoty:

 • Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi CCTV prohlásil, že předchozí vláda byla podřízena tlaku Spojených států a Evropské unie, a že nyní jsme znovu nezávislou zemí. Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda a analytik programu Kremlin Watch Roman Máca v článku pro Respekt napsali, že hlava státu prokazatelně nehájí zájmy naší republiky. Předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář pro Český rozhlas řekl, že se prezident buďto spletl, nebo neví, co říká. Anebo to ví, a o to to je ještě horší.
 • Ředitel organizace Člověk v tísni a člen poradního výboru Iniciativy pro evropské hodnoty Šimon Pánek se k návštěvě čínského prezidenta v ČR vyjádřil následovně: „Je znepokojivé, když se čelní čeští představitelé s vidinou rychlého ekonomického prospěchu dokáží vzdát hodnot a principů, na kterých naše země stojí. Důraz na lidská práva a svobody, které nám byly dlouhá desetiletí zásadně omezeny či zcela upírány, mizí z naší zahraniční politiky závratně rychle,” píše.
 • Prezident Zeman se chová jako únosce, který uchvátil náš stát a vzal si nás občany jako své rukojmí. Možná si tak sám představuje stabilizaci společnosti, kterou se podle svých slov jel učit od čínských komunistů. Zásadní však je, že je to hanebné, velezrádné a prezident tím přímo napadá strategické bezpečnostní zájmy našeho státu,” píše ve svém článku kritizujícím přístup prezidenta Zemana Petr Kolář, předseda Iniciativy pro evropské hodnoty.

V médiích:

 • Německá expertka na kyberbezpečnost Annegret Bendieková přijela do Prahy, aby se zúčastnila konference Prague European Summit, na jejíž přípravě se think-tank Evropské hodnoty podílí. U toho poskytla rozhovor online magazínu Česká pozice, kde odpověděla na otázky ohledně potenciálního kybernetického konfliktu, ochrany dat nebo nedávného rozsudku v kauze Safe Harbor.

Naše publikace:

 • Jsme svědky dalších útoků v Evropě. Čtrnáct měsíců po Charlie Hebdo, čtyři měsíce po Paříži. Otázka stojí pořád stejně – co musíme udělat, abychom jim předešli? ptá se Jakub Janda v úvodu svého článku pro Lidové noviny „Vyžeňme islamismus z Evropy”.
 • Co přesně se dělo na Summitu Evropské rady s Tureckem? Jak probíhala jednání o řešení migrace, která vyústila až v kontroverzní dohodu? A které oblasti politik budou pro EU prioritní? Na všechny tyto otázky odpovídá ve svém příspěvku pro blog Evropských hodnot juniorní analytička Tereza Nováková.

Zveme Vás:

 • Rádi byste zjistili, jak fungují Evropské hodnoty zevnitř? Chtěli byste se přímo zapojit do práce pro think-tank? Nyní máte tu možnost – think-tank Evropské hodnoty vypsal výběrové řízení hned na dvě pozice: stážista/stážistka – IT podpora a Intern in the Communications Team – Proof reader. Více informací o stážích získáte zde.
 • Proevropská ukrajinská vládní koalice, vzniklá v říjnu roku 2014, se rozpadla na konci února. Jaký je aktuální vývoj na Ukrajině? Dodržuje se opravdu příměří na východě Ukrajiny? Nezapomněli jsme kvůli uprchlíkům na Ukrajinu? Nejen na tyto otázky odpoví debata „Postoj NATO a EU k ruské agresi III”, kterou v neděli 22. května pořádá Institut pro politiku a společnost. Mezi řečníky vystoupí ukrajinistka Lenka Víchová, seniorní analytička našeho programu Kremlin Watch. Registrovat se můžete zde.

Monitorujeme 77 evropských think-tanků a shrnujeme to nejzajímavější z jejich studií:

 • Do jaké míry Rusko ovlivnily sankce kvůli Ukrajině?
 • Jaká je budoucnost procedury Spitzenkandidaten?
 • Proč v Unii narůstá počet matek samoživitelek a jak to řešit?
 • Anotace nejen k těmto studiím si můžete přečíst zde.

Pravidelně vydáváme kvalitní specializované produkty, které si můžete zdarma objednat do mailové schránky.