Nová republika

NR

WWW: Nová republika

Počet vydaných textů za duben 2016: 265

Vznik: Říjen 2013

Poslání: Popisuje se jako „politická iniciativa proti hospodářskému a sociálnímu marasmu a pro sociální odpovědnost a solidaritu.“ Ve svém manifestu se vymezuje proti neoliberalismu, který vede k hospodářskému, sociálnímu a morálnímu úpadku.

Dostupné informace o redakci, vlastnické struktuře a financování:

Vůdčí osobností je Ivan David, člen ČSSD, psychiatr, bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana a bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Působí jako redaktora vlastník domény. Často hlásá konspirační teorie, např. sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou bylo podle něho „mnohonásobnou vraždou, za kterou by měla nést odpovědnost strana USA a spřátelených oligarchátů, které si říkají demokratické, vyspělé, svobodné, atd“. Dalšími členy redakce jsou Blanka Langerová, Václav Dvořák a Petr Ďoubalík. Kromě vlastního obsahu web přebírá i články z jiných serverů.

Podle stanov, které lze najít na webových stránkách Nové republiky, se jedná také o občanské sdružení registrované na Blanku Langerovou.

Údaje o financování kromě reklamy a finančních darů nejsou známy.

Charakteristika obsahu:

Po boku několika dalších webů server Nová republika publikoval nepodložený článek o tom, že němečtí letci při společné misi s Rusy v Sýrii odhalili, že USA pomáhají Islámskému státu a chrání jeho konvoje s pašovanou ropou. Německo však musí podle autora mlčet, neboť je vydíráno americkou vládou. Dále web například uveřejnil video, které pomocí mnoha dezinformací, zejména o situaci na Ukrajině, obhajuje ruskou zahraniční politiku, nebo dezinformaci o americké vojenské základně na Ukrajině.