Protiproud

protiproud

WWW: Protiproud

Sociální sítě: Facebook, Twitter

Počet vydaných textů za duben 2016: 37 v sekci Politika

Vznik: Březen 2013.

Poslání:Kontrarevoluční magazín Petra Hájka“, který v minulosti působil jako mluvčí tehdejšího prezidenta Václava Klause. Petr Hájek na webu píše, že Evropu ovládá socialistická revoluce v podobě Evropské unie a naši kolaboranti na jejím vítězství jako za všech předchozích protektorátů oddaně z existenčního přesvědčení spolupracují. Protiproud pak měl vzniknout proti veletoku lží, polopravd, mystifikací a velkovýrobě umělé virtuální reality, a také jako podpora a nabídka pro různé původce praménků informací, myšlení a zkušeností.

Dostupné informace o redakci, vlastnické struktuře a financování:

Šéfredaktor Petr Hájek se svými kontroverzními názory netají již delší dobu. Lze mezi nimi vypíchnout popírání evoluce. Mezi časté přispěvatele na webu patří také Václav Danda nebo Jan Mařenka. Vycházejí zde i texty pod jménem Václava Klause mladšího.

Podle webových stránek je Protiproud financování pouze z reklamy a darů.

Protiproud je subdoménou Parlamentních listů, se kterými sdílí vlastnickou strukturu.

Charakteristika obsahu:

Tematicky se věnuje imigrační krizi, Evropské unii, dění na Ukrajině a v Sýrii či boji s terorismem. Zabývá se také zdravím. Nejbizarnější rubrikou je duchovno, v té lze najít články o zednářích, Pánu prstenů či Panně Marii. I v sekci „Politika“ se ale autoři nebojí konspiračních teorií, příkladem může být na mnoha webech neustále omílaný plán světových elit na zotročení Evropy pomocí migrační krize, neomezený vliv americké ambasády v České republice nebo vyfabulované závěry z plánovaného zavedení inkluzivního vzdělávání. Mezi poslední příklady z domácího prostředí patří tvrzení Petra Hájka o údajném návratu totality do České republiky a likvidaci občanských svobod, důkazem čehož mělo být zadržení Adama Bartoše.

Na webu vycházejí výhradně komentáře, které však nepracují s fakty, jež by mohly  názory autorů relevantním způsobem podložit. Charakteristické je opírání se o konspirační teorie a další dezinformace bez jakéhokoliv vysvětlení. Texty na Protiproudu je možné číst i v ruštině, čímž si web rozšiřuje svou cílovou čtenářskou základnu o rusky hovořící občany.