Vláda by měla zveřejnit důraznou reakci na ruské kybernetické útoky proti českým institucím

. Téma: .
  • Ruské zpravodajské služby útočí na kybernetickou síť českého ministerstva zahraničních věcí minimálně od roku 2017, což potvrzují veřejné zdroje i BIS. Došlo k vykradení tisíců diplomatických zpráv a kompromitaci stovek emailových schránek, včetně korespondence samotného ministra zahraničí. V červnu 2019 došlo k další vlně útoků na českou diplomacii, za kterými dle informací Deníku N z bezpečnostní komunity stojí opět ruské zpravodajské služby.

Číst dále

Tisková zpráva: Představitelé think-tanku Evropské hodnoty jsou mezi 30 evropskými experty na Rusko napadenými pravděpodobně ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU

. Téma: .

Na konci července 2019 se několik analytiků ​​think-tanku Evropské hodnoty stalo terčem kybernetického útoku, který generální ředitel poskytovatele šifrovaných emailových klientů ProtonMail označil za „nejsofistikovanější, se kterým se kdy setkal“. Podle investigativní skupiny Bellingcat se kampaň zaměřená na velmi propracovaný „phishing“ (podvodná technika získávání citlivých údajů) zaměřila na nejméně 30 specialistů věnujících se ruské hrozbě. Podle investigativního novináře Guardianu Luka Hardinga „všechny důkazy ukazují na GRU (ruskou vojenskou zpravodajskou službu)“, což za pravděpodobné označují investigativci skupiny Bellingcat.

Mezi terči toho útoku jsou dva analytici ze skupiny Bellingcat, jeden investigativní novinář z BBC, tři novináři z Guardianu, tři novináři z různých ruských investigativních médií, šest dalších specialistů zaměřených na zahraniční politiku Kremlu a ruské tajné operace v zahraničí a 10 známých cílů mezi na Rusko zaměřenými think-tanky: například think-tank Evropské hodnoty nebo Free Russia Foundation.

Investigativní skupina Bellingcat uvedla, že předběžná analýza zdrojového kódu naznačuje, že původcem kampaně je státní aktér a nikoli jednotlivec či skupina hackerů.

  • Jedním z nepřímých důkazů ukazujících na práci státního aktéra je množství času, který zabralo vytvoření (nebo rekonstrukce) kódu a infrastruktury celé operace. Skupina Bellingcat byla schopna rekonstruovat velkou část škodlivého kódu vytěžením mezipaměti prohlížeče napadeného počítače. Zjistilo se, že pozadí, používané na přihlašovacím portálu falešného webu, byla upravená verze pozadí, které používá ProtonMail a obsahovalo metadata, která originál neobsahuje. Úpravy obrazu na falešném portálu byly provedeny dne 8. března 2018, což naznačuje, že „phishingová“ kampaň proti ProtonMailu byla ve fázi plánování již více než rok.
  • Dalším zajímavým detailem kampaně je existence „vývojové“ webové stránky, která byla s operací spojena a byla používána několik měsíců před spuštěním samotné operace. Tento web objevil Marcus Neis (bezpečnostní analytik ze společnosti Swisscom) který našel překrývající se digitální stopu SHA256 mezi tímto webem a jedním z „phishingových“ webů.
  • Společnosti ThreatConnect i ProtonMail potvrdily, že jejich vlastní vyšetřování ukazuje na pravděpodobnost ruského původce „phishingového“ útoku. Skupina Bellingcat si je vědoma probíhajícího vyšetřování švýcarskými orgány činnými v trestním řízení.

„Že jsou naši analytici společně s předními západními specialisty zaměřenými na ruské vlivové operace cíli natolik sofistikovaného útoku nám jen potvrzuje, že máme pomyslné terče na zádech. Je to cena, kterou platíme za rozkrývání nepřátelských aktivit ruské diktatury v regionu střední a východní Evropy. Během tohoto incidentu nebyly ohroženy žádné z našich citlivých údajů. Děkujeme bezpečnostním institucím demokratických států, které pomáhají chránit lidi jako jsme my a mnoho dalších, “říká Jakub Janda, výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty.

Technické podrobnosti incidentu byly zveřejněny skupinou Bellingcat.

ČR by měla vyhostit čínské diplomaty, kteří skrze firmu Huawei získávali osobní údaje českých občanů

. Téma: .
  • Hrozba pocházející ze spolupráce čínské firmy Huawei s čínským totalitním režimem je čím dál více popisována bezpečnostními institucemi západních států. Čínská ambasáda tvrdí, že Huawei je čistě soukromá společnost, nicméně čínské zastupitelské úřady po světě prakticky vydírají hostící vlády v této otázce. Čínští představitelé de facto tvrdí, že pokud místní vlády z bezpečnostních důvodů nebudou chtít s Huawei spolupracovat, bude to mít závažné dopady na bilaterální vztahy s Pekingem.

Číst dále

Česká republika by se měla připojit k 22 státům požadujících po Číně zrušení koncentračních táborů

. Téma: .
  • Česká zahraniční politika dlouhodobě prosazovala principiální obhajobu lidských práv a kritizovala režimy, které je porušují. Česká diplomacie po několikaleté submisivní politice vůči totalitnímu čínskému režimu za éry ministra Zaorálka v posledním roce několikrát alespoň rétoricky vyjádřila lidskoprávní důraz. Český velvyslanec při OSN v Ženevě vyjádřil kritický postoj vůči čínskému porušování lidských práv vůči ujgurské menšině.

Číst dále

Vlády EU by měly islámský extremismus tvrdě potírat, ještě než se přelévá v terorismus

. Téma: .
  • Islámský extremismus zůstává nejvražednější ideologií v Evropě. Podle aktuální zprávy Europolu všech třináct zabitých a drtivá většina zraněných (46 z 53) v teroristických útocích minulého roku byla obětí džihádistů, kteří také tvořili největší podíl ze všech zatčených a odsouzených osob kvůli terorismu v EU. Šestnáct ze čtyřiadvaceti džihádistických útoků bylo bezpečnostními složkami úspěšně odvráceno. Přestože islamisté byli loni v Evropě méně úspěšní v teroristické činnosti než v roce 2017, hrozba jejich útoků zůstává vysoká napříč EU a jejich nenásilné aktivity, zejména v oblasti propagandy a indoktrinace, představují zásadní riziko do budoucna.

Číst dále

Vláda ČR by měla prosazovat rozšíření sankcí vůči Rusku kvůli masové vraždě při sestřelení letu MH-17

. Téma: .
  • Mezinárodní tým vyšetřovatelů minulý týden zveřejnil rozhodnutí zahájit trestní řízení proti čtyřem osobám zodpovědným za vraždu 283 civilistů při sestřelení letu MH-17 ruskou raketou nad Ukrajinou v roce 2014. Jde o masovou vraždu, kterou provedli vojáci Ruské federace pomocí zbraňového systému BUK vlastněného a řízeného Ruskou federací.

Číst dále