Svobodné noviny

SN

WWW: Svobodné noviny

Sociální sítě: Facebook

Počet vydaných textů za duben 2016: 142

Vznik: Články se na webu objevují od srpna 2013.

Poslání: Server nedeklaruje žádný specifický cíl nebo poslání.

Dostupné informace o redakci, vlastnické struktuře a financování:

Za šéfredaktora je označen „Tomas Daleko“. Na stránkách existuje poměrně obsáhlý jmenný seznam přispěvatelů s krátkými vlastními charakteristikami. Mezi autory s největším počtem článků patří Jiří Vyvadil, Ladislav Kašuka nebo Břetislav Olšer. Objevuje se zde také člen KSČM Petr Cvalín. Většina článků je podepsaná, některé pocházejí z pera „admina“. Portál především přebírá články z volně přístupného portálu blog.idnes.cz, kdy jsou vybírány takové texty a autoři, kteří zapadají do celkového pro-kremelského tematického rámce. Blogeři z blog.idnes.cz jsou rovněž uvedeni v seznamu „redaktorů“ včetně jejich popisku a fotografie z blog.idnes.cz.

Podle webových stránek nejsou dotovaní žádnou organizací, ani nikým jiným, a jen tak si budou moci zachovat nezávislost. Existuje zde možnost poslat finanční obnos.

Charakteristika obsahu:

Web publikuje prudce konspirační obsah s významným podílem dezinformací. Často je užíván emocionální a nespisovný jazyk. Součástí jsou i rubriky „Záhady a exopolitika“, „Konspirace“, ale i „Duchovno“ a „Zdraví“. Výrazně kritizuje česká média, jinak se ale soustředí zejména na zahraniční zprávy a také na různé konspirační teorie související nejen s politikou, ale i s duchovnem, životním stylem, astrologií, apod.

V poslední době se podíleli na šíření dezinformace o provokacích policie při pražských demonstracích, mýtu o vlastnictví a šíření viru zika, případně o údajné okupaci Německa Spojenými státy, které chtějí své problémy vyřešit vyvoláním války v Evropě.