Stop burkám. Islamisté tu nemají místo, musíme se poučit z chyb Západu

Úplné zahalení tváře burkou či nikábem není klasickým vyjádřením náboženského vyznání v islámu. Jde o regionální zvyk, který má dokonce předislámský původ. Ale dnes je v Evropě šířen především salafisty a je projevem islámského extremismu. Dnes máme možnost, abychom se poučili z chyb západoevropských států. Musíme jasně vymezit mantinely mezi svobodou vyznání a extremistickým jednáním, říká Radko Hokovský v DVTV Apel.

Zhlédnout celý DVTV Apel. 


Zákaz burek v Česku je rozumná prevence

Zákaz nošení muslimských burek, respektive zahalování tváře na veřejnosti není absurdní téma pro okurkovou sezónu.

Zaznívají sice hlasy, že to v Česku aktuálně není problém. Ale to je přesně ten důvod, proč takovýto zákon má smysl a potenciálně větší pozitivní efekt u nás než v zemích západní Evropy, kde je výskyt zcela zahalených žen v některých čtvrtích běžným úkazem.

Tím důvodem je prevence. Zatímco ve Francii, Nizozemsku a ode dneška i v Dánsku jde vlastně o represivní opatření, které omezuje chování skupiny tamějších obyvatel. V České republice to bude jasné preventivní sdělení: radikální projevy islámu u nás nemají místo.

Přečíst celý blog.


Zákaz zahalování je prevence před extremismem. Poučme se z chyb západní Evropy, vyzývá Hokovský

„Byla by to rozumná prevence před islámským extremismem i proti segregaci a krok k zajištění soudržnosti společnosti,“ soudí politolog Radko Hokovský, který je předsedou správní rady think tanku Evropské hodnoty.

Poslechnout celý rozhovor na ČRo Plus.


Duel: Zakáže i Česko zahalování tváře kvůli muslimům?

Okamurova SPD a lidovci chtějí navrhnout zákaz zahalování tváře na veřejnosti. Zákaz už platí ve Francii, Belgii, Rakousku, Maroku a nejnověji od 1. srpna i v Dánsku. Pomůže s identifikací lidí a podpoří emancipaci muslimek? Nebo je to čirý populismus? Téma pro poslankyni a expertku na obranu ODS Janu Černochovou a Radka Hokovského z think tanku Evropské hodnoty.